Kediler Hakkında Doğru Sanılan Ve Efsaneleşmiş 18 Yanlış Bilgi


Kediler hakkındaki yanlış bilgiler bizim onları anlamamıza ve onlara doğru şekilde bakmamıza engel olabilir. Bu listede yer alanların bir çoğunun yanlış olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz, yine de ufak bir hatırlatma yapalım dedik

1. Kediler her zaman dört ayak üstüne düşer

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

 Maalesef, kediler her zaman dört ayak üstüne düşmedikleri gibi, bazen kısa mesafelerden düşseler de ciddi yaralar alabilirler. Özellikle yavru kedi besliyorsanız buna dikkat etmenizde fayda var, mesela onu yüksek yerlere koyup atlamasını teşvik etmek iyi bir fikir değildir.

2. Kediler sadece kendilerini yalayarak temizlenir ve tüy bakımlarını yapar

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Elbette genel olarak kediler kendi kendilerine temizlenir ve tüylerine bakım yaparlar. Fakat bazı uzun tüylü kedi cinslerinin taranmaya ihtiyacı vardır. Taranmadıkları takdirde tüyleri dolaşır ve keçeleşir.

3. Kediler küçük bebekleri kıskanır ve  nefessiz bırakır

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Hayır, kedilerin özellikle küçük çocukları boğmak gibi bir huyu yoktur. Fakat yine de küçük bebeğiniz ile kedinizi bir araya getirirken, hele de ilk tanışma esnasında dikkatli davranın. Kedinin bebeği koklamasına ve tanımasına izin verin. Ayrıca kediler sıcak yerlere sokulmayı sahiplerinin üzerlerinde yatmayı severler bu sebeple uyku saatlerinde, çocuğunuz yeterince büyüyene kadar onu kedi ile yalnız bırakmayın.

4. Kedi tüyü hamilelere zararlıdır

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Zararlı olan tüy değil, dışkıdan bulaşan ve tüylere yapışan parazitlerdir. Kedinin iç ve dış parazit aşıları düzenli olarak yaptırılırsa bu problem ortadan kalkar. Ayrıca hamilelerin kedi kumu ile teması da engellenmelidir.

5. Kediler dokuz canlıdır, onlara bir şey olmaz

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Sanıyoruz ki tüm hayvanseverler bunun doğru olmadığını bilir… Kediler de her canlı gibi bazı tehlikelere karşı korumasızdır. Hastalanabilir, üşüyebilir ve ciddi derecede yaralanabilirler.

6. ‘Ben ne yiyorsam kedim de ondan yiyebilir’

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Malesef kedinizi sizin yediğiniz her şeyi yiyemez. Bazı yiyecekler onun sağlığına zararlı olabildiği gibi, bazıları besin değerleri açısından yetersizdir. Örneğin kedilerin soğan, sarımsak ve baharat kesinlikle yememesi gerekir. Ama öte yandan pilav yiyebilirler, buna karşın pilav onlar için besleyici değildir, ihtiyaçlarını karşılamaz. Unutmayın siz nasıl beslenirseniz beslenin, kediler vücut fonksiyonlarını sürdürebilmek için hayvansal proteine ihtiyaç duyarlar, kısaca etçildirler.

7. Kedilerin bıyıkları onların denge bulmasını sağlar

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Kedinin bıyıkları onun dokunma duyusunun bir parçasıdır. Fakat dengesini bulmasını sağlayan kulak içi yapısıdır, bıyık değil.

8. Kediler süt içmelidir

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Aksine kediler süt içmemelidir. İçeceklerse de sulandırılmış olarak içmelilerdir, çünkü kediler laktozu sindiremez. Bir su bardağının içine çeyreği kadar süt, gerisi su!

9. Ev kedileri hastalık ve parazit kapmaz, aşılamaya gerek yoktur

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Tamamen yanlış bir bilgi. Ev kedileri, sizin dışarıdan giysi ve ayakkabılarınız yolu ile taşıdığınız parazit ve hastalıklara karşı korumasızdır. Bazen ise yiyip sindiremedikleri besinler, bağırsaklarında parazitlenmeye sebep olabilir. Onu mutlaka düzenli olarak aşılatmalısınız.

10. Kediler sadece mutlu olduklarında mırıldarlar

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Kediler huzursuz ve hasta olduklarında da mırıldayabilirler. Onların vücut dillerini ve gönderdikleri sinyalleri iyi izlemek gerekir…

11. Bütün kediler sudan nefret eder

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Bazı kediler gerçekten sudan nefret eder, ama hepsi değil… Sudan ve yüzmekten hoşlanan kediler de vardır.

12. Kediler asla yıkanmaz

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Kediler çok gerekmedikçe yıkanmamalıdır, bu doğru. Fakat 2 aydan küçük yavru kedileri bit pire gibi parazitlerden arındırmak için yıkamak gerekebilir çünkü ense damlası ya da sprey gibi uygulamalar onlar için zararlıdır. Bazen de kedinizin tüylerine aşırı miktarda dışkı, çamur vb bir madde bulaştığında onu temizlemek için yıkamalısınız. Suyun ılık olmasına ve kulaklara su kaçırılmamasına dikkat edilmeli.

13. Kediler tamamen karanlıkta da görebilir

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Kedilerin karanlıkta görme becerisi bizimkinden daha iyidir fakat zifiri karanlıkta tamamen gördükleri söylenemez. Şekilleri seçebilirler sadece…

14. Kara kediler uğursuzluk getirir

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Bu saçma bir batıl inançtır. Ayrıca siyah kedilerin zarar görmesine, öldürülmelerine veya barınaklardan sahiplenilmemelerine sebep olmuştur. Siyah kedilerin diğer renkteki kedilerden hiçbir farkı yoktur.

15. Kedileri evde yalnız bırakmanın sakıncası yoktur, kendi başlarına idare ederler

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Kediler hakkındaki yanlış bilgiler bizi bazen yanıltır. Evet kedilerin köpekler gibi her gün gezdirilmeye ihtiyaçları yok, bir çok şeyi kendi başlarına halledebiliyorlar. Fakat bu demek değil ki onları evde yalnız bıraktığınızda sizi özlemeyecekler veya yalnızlık hissetmeyecekler… Lütfen mümkün olduğunca onları uzun süre yalnız bırakmamaya çalışın.

16. Kediler sadece kuru mama ile beslenmelidir

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Hayır, kediler sadece kuru mama ile beslenmemelidir. Islak mamaya da ihtiyaç duyarlar. Özellikle yeterince su içmeyen kedilere ıslak mama sulandırılıp çorba kıvamında verilebilir.

17. Ev yemekleri kediler için tamamen zararlıdır

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Evde pişen her yemek kediye uygun olmayabilir elbette. Ama içinde kediler için zararlı olan şeker, baharat, sarımsak ve soğan olmadığı sürece ve yeterli miktarda hayvansal protein içerdiği sürece, ev yemeği kediniz için zararlı değildir. Tabii ki onu her gün sadece makarna ile beslemek bir süre sonra onu hasta edecektir, dikkatli olmalısınız.

18. Kediler nankördür

kediler hakkındaki yanlış bilgiler

Kediler hakkındaki yanlış bilgiler tekrarlanarak bir sonra efsanelere dönüşmüş maalesef. Kedilerin nankör olduğu tamamen uydurmadır. Nankörlük sadece insana özgü bir tavırdır, yine insanlar tarafından kedilere mal edilmiştir. Bir kedinin ‘Ben nankör olayım’ diye bir bilinci olması söz konusu değildir.

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

1.8k
1.8k

Comments 1

  1. Öncelikle bu tarz faydalı paylaşımlar yapıp insanları bilinçlendirdiğiniz için teşekkür ediyorum.. Bir Veteriner Fakültesi öğrencisi olarak bir iki nacizane düzeltmede bulunmak istiyorum. İlki kedilere sütü sulandırarak vermekle ilgili, şöyle ki; İnek sütü kediler için yağlıdır. Direkt veya sulandırılarak verilmesi ishale ve gaza sebebiyet verir (laktozu sindirememe durumuna ilaveten). Kedi anne süt tozu en idealidir tabii ama erişilemediği durumlarda geçici olarak herkesin bildiği laktozsuz süt, yumurta sarısı çok az tereyağı biraz şeker biraz tuz şeklindeki karışım verilebilir. İkinci önerim de şu olacak 2 aylıktan küçük kedileri pire ve bitten arındırmak için yıkamak gerekebilir demişsiniz ama şahsım adına ben bebek kedileri yıkama taraftarı değilim. Zaten çoğu anne sütü emmediği için yeterli bir bağışıklık olmuyor yıkandığı takdirde istesek de istemesek de üşümesine sebebiyet verebilir istemediğimiz bir takım hastalıklara zemin oluşturabiliriz. Yıkamak yerine dış parazit uygulaması yapılana kadar onu sınırlı bir alanda tutup ( örneğin orta boy kolide yer yapılabilir ) ardından bulundurulduğu odanın temizliği sağlanabilir. Tabi ciddi pire enfestasyonu durumunda Veteriner Hekim desteği almanız gerekir. Teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

giriş yap

Hesabınız yok mu?
kayıt ol

şifreyi sıfırla

kayıt ol

Aramıza katıl
veya