Kedi Giren Eve Doktorun Giremeyeceğinin 8 İkna Edici Nedeni


Ne yazık ki kulaktan doyma bilgileri çok seven insanlarımız var. Kedilerin pis olduğunu ve özellikle kedi tüyü yutmanın bizi öldürebileceği üzerine 763273 sayfalık tez bile yazabilirler.

Nasıl biz kedileri sokaklardan kurtarıp ömürlerine ömür katıyorsak, bozuk yiyecekler yememelerini sağlayarak, onlara ilgili göstererek, sıcak bir yer açarak hayatımıza ortak edip sağlıklarını koruyorsak, onlar da farkında olmadan bizim sağlığımıza pozitif etki gösteriyorlar.

Mırlamasından tutun, hayatımızda oluşlarına kadar… Peki ya nedir kedilerin sağlımıza etkileri?

Buyursunlar.

1. Kedi mırlaması

kedilerin sagligimiza etkileri
20-140 ile 100-200 Hz arasında mırıldayan kedilerin, mırlamalarının iyileştirici gücü birçok araştırmayla da kanıtlanmıştır. Mırlamalar solunum güçlüğü semptonlarını azaltır, kemik sağlığını korur ve kan basıncını düşürür.

2. Terapi

kedilerin-sagligimiza-etkileri-patiliyo-2
Kediler birini kaybetmeniz, ayrılık acısı vs. zor zamanlarınızda sonsuz bir sosyal destek sağlarlar. Acılarınızı daha hızlı aşmanızı ve ağlamak gibi fiziksel semptomlarınızı daha rahat dışavurmanızı sağlar. Sizi yargılamayacak ya da konuşarak cevaplayamayacak olan kedinizle konuşmak, yas sürecinizde tam da ihtiyacınız olan şey olabilir bazen.

3. Reddedilme

kedilerin-sagligimiza-etkileri-patiliyo-3
Miami Üniversitesi’nda yapılan bir araştırmada bir gruba en kötü “reddedilme” anlarını kağıda dökmeleri istenmiş. Daha sonra da favori evcil hayvanları ve en yakın arkadaşları hakkında sorular yöneltilmiş. Kedileri hakkında düşünmek, reddedilen kedi sahiplerini son derece rahatlatmış.

4. Alzheimer

kedilerin-sagligimiza-etkileri-patiliyo-4
Alzheimer’lı hastaların evlerinde kedi varsa, daha az kaygılandıkları görülmüştür. Köpeklerden daha az bakım istedikleri için, Alzheimer’lı hastalara önerilen hayvandır.

5. Rahatlama

kedilerin-sagligimiza-etkileri-patiliyo-5
Kedilerin insanlara psikolojik bir rahatlama hissi ve huzur verdiği kesindir. Fakat bu rahatlamanın vücutta sebep olduğu etkileri de asla azımsanmamalıdır. Örneğin; bu rahatlama hissi, kalp atışını ve solunumu düzenler, kasları gevşetir. Yani bu gibi durumlarda rahatlama hissi, adrenalin ve kortizol (stres hormonu) hormonlarının azalmasıyla ters orantılıdır. Kişi ne kadar rahatlarsa vücudundaki stres hormonları o kadar azalacaktır.

6. Kolesterol

kedilerin-sagligimiza-etkileri-patiliyo-6
Kanadalı bilim adamlarına göre kedi sahibi olmak kolestrolün ana sebeplerinden biri olan trigliseridi düşürüyor.

7. Kanser

kedilerin-sagligimiza-etkileri-patiliyo-7
Dünya Sağlık Örgütü’nin araştırmasına göre kedi sahibi olma süresi büyüdükçe, bazı kanser türlerine yakalanma riskiniz düşüyor. Kedilerin taşıdığı bazı bakterilerin bunu önlediği düşünülüyor.

8. Otizm

Six-year-old Iris Grace Halmshaw, who has autism, immediately bonded with Thula when her parents brought the affectionate Maine Coon kitten home two years ago. Because being indoors can be distracting for Iris, her mother, Arabella Carter-Johnson, creates outdoor classrooms so that she can homeschool her daughter in a peaceful environment that encourages her to retain information. Thula also participates.

Queensland Üniversitesi’nin araştırmasına göre kedileri olan otistik çocuklar konuşmaya, gülmeye, suratları tanımaya çok daha yatkın. Bir otistik çocuk için kedilerin kibar ve sakin yapıları, daha coşkulu olan köpeklerden çok daha faydalı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

40.1k
40.1k

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş yap

Hesabınız yok mu?
kayıt ol

şifreyi sıfırla

kayıt ol

Aramıza katıl
veya