Ailenizi Evcil Hayvan Almaya İkna Etmenin 14 Şaşmaz Yolu

Ailenizi Evcil Hayvan Almaya İkna Etmenin 14 Şaşmaz Yolu

Derdinize derman olmaya geldik! Uzun zamandır eve evcil hayvan almak istiyor ama ikna kısmında “Masraflıdır o, sen bakmazsın ona, ev pislenir, kokar o şimdi” minvalinde cümleleri duymaktan öteye geçemediniz mi?

MÜJDE MÜJDE!

Bol adımlı operasyon planımızı uygulamaya koyun, kim bilir, belki şansınız yaver gider. Hadi bakalım, ikna operasyonuna başlıyoruz.

1. Alıştıra alıştıra, bilinçaltına taarruz edercesine başlayın.

eve evcil hayvan almak
Evde bir evcil hayvan olursa evde, dolayısıyla onlarla daha fazla vakit geçireceğinizden bahsedin, sonu gelmez parti gecelerinizin artık rafa kalkacağını söyleyin. Ayrıca evde bir köpeğin olmasının pek çok eğlenceli yanı olduğundan bahsetmeyi de unutmayın. Köpeğin evde var olan her objeyi çiğneyip yutacağını bu noktada belirtmekten kaçınabilirsiniz. Faydalı olur.

2. Özellikle evde bir köpek olursa, açık havada daha çok zaman geçireceğinizi belirtin.

eve evcil hayvan almak
Anne babanız gece 4’te sizi zombi gözlerle bilgisayar başında oyun oynarken mi yakalıyor? Boş günlerinizde bütün zamanınızı karanlık, korku filmi gibi odanızda mı geçiriyorsunuz? E o zaman, bir köpeğe sahip olunca bunların buhar olup uçacağını söylemek anne babanızı sevindirecektir. Sahibiyle parklarda neşeyle zıplayan köpek fotoğraflarını burunlarının dibine sokup yakın zamanda fotoğraftakinin siz olacağını söylemek de yardımcı olabilir.

3. Bir evcil hayvana sahip olmanın akıl sağlığınıza nasıl iyi geleceğinden bahsedin.

eve evcil hayvan almak
Biz sınavlara okunmuş pirinçlerle, akide şekerleriyle, kalemlerle, kısacası okunmuş bilimum her yöreden muhteviyatla giren bir nesiliz. Zeka artırıcı olduğu iddia edilen belli yöntemleri anne babamız kendi adlarından iyi bilirler. Bize güvenin, bu oynaması doğru bir kart. Ayrıca yalan da söylemiyoruz, evcil hayvanların sahiplerinin mutluluk seviyelerini artırıp stres seviyelerini azaltarak ömürlerini uzattığı kanıtlanmış bir gerçek. Ne kadar az stres, o kadar çok başarı. İşte bu kadar.

4. Evde bulunan bilimum evcil hayvanın ailenizin evde daha güvende hissetmelerini sağlayacağına değinin.

eve evcil hayvan almak
Evde evcil hayvanı bulunan ailelerin evi daha az soyguna uğruyor, malum sebeplerden dolayı. Ailenize eğer hırsızın arkasından “Hadi çal giderken kapımı” şeklinde serenat yapmalarını istemiyorsanız, bir evcil hayvanın iyi bir fikir olduğunu söyleyin.

5. Bir evcil hayvanın sorumluluk kapasitenizi artıracağından bahsedin.

eve evcil hayvan almak
Anneniz hala çoraplarınızı kaldırmaktan aciz olduğunuzdan ve sürekli arkanızı toplamaktan sıkıldığından mı şikayet ediyor? O zaman evcil hayvan bu büyümeyen çocukluğa müthiş bir çözüm, zira evcil hayvanınız olduğunda kendiniz hakkında tınmadığınız bilimum görevlerin hepsini evcil dostunuz için yerine getirmeniz gerekecek. Hem de ne varsa. Temizlik, beslenme, rutin kontroller, ohoo… İşte size tüylü ve şirin bir sorumluluk bombası.

6. Hangi hayvanı istediğinizi özellikle ve sebepleriyle belirtin.

eve evcil hayvan almak
“Ben hayvan istiyom yea” yerine, istediğiniz hayvanın ne olduğunu ve neden o hayvanı istediğinizi (eğitmesi kolay olduğu için mi, sadık oldukları için mi, ya da sadece çok çok tatlı oldukları için mi mesela) belirtmeniz sizin için çok büyük bir artı.

7. Ailenizin evcil hayvanın e’sini söylediğiniz anda kafalarında beliren sorun yağmurunu dindirin.

eve evcil hayvan almak
Büyük ihtimalle evcil hayvan isteğinizi ilk dile getirdiğinizde bir soru bombardımanı ve önyargı yağmuruna tutulacaksınız. Ailenizin endişelerini peşinen giderin. Dostunuzun sorumluluklarını baştan kabul ettiğinizi, bakımıyla sizin ilgileneceğinizi, anne babanıza onu sevmekten başka hiçbir şey kalmayacağını ısrarla söyleyin. Çünkü çoğu zaman ailelerin evcil hayvan istememeleri bütün angaryanın onlara kalacağından ve sizin tüylü dostunuzu sevmekten başka bir şey yapmayacağınızdan endişelenmeleridir. Çoğu zaman da haklıdırlar bu konuda, onları haksız çıkarın.

8. Evcil hayvanın evin altını üstüne getirip ufak çapta bir kıyamete sebebiyet vermeyeceğini garanti edin.

eve evcil hayvan almak
Bunu garanti etmek kolay, sağlamak ise zordur. Ortalıkta evcil dostunuzun dikkatini çekip çiğnemek, yırtmak, dağıtmak ve bilimum vandal eylemleri gerçekleştirmek isteyeceği objeleri tespit edip göz önünden kaldırmak zorundasınız. Bütün bunlara düzenli olarak dikkat etmelisiniz ki küçük bir unutkanlık yaptığınız gün fena şeyler olmasın.

9. Ne yapıp edip ailenizin ağzından “masraf” kelimesinin cümle başına 3 kereden fazla çıkmamasını sağlayın.

eve evcil hayvan almak
Sorumluluklar önemli dedik, değil mi? Gerçekten evcil hayvan sahibi olmak istiyorsanız, pamuk eller cebe, oradan da kumbaraya gidecek. Tıkır tıkır paralar biriktirilecek. Yarın öbür gün evcil hayvanınız olduğunda kurnazlık edip ara ara çıkan tüm masrafları ailenize ödetmek size çok çekici geliyor biliyoruz, fakat bu masrafları sizin karşılamanız çok önemli. Hem de vermeye çalıştığınız sorumluluk tezini destekler. Bakın biz 2 defa “masraf” kelimesini kullandık. Tüh, 3 oldu 🙂

10. Olmayacak senaryolar için olası senaryolar üretin.

eve evcil hayvan almak
Çünkü genel olarak ailelerin yeteneği sizi asla olmayacak senaryolarla isteğinizden vazgeçirmeye çalıştırmaktır. “Ya astronot olursan, uzaya gitmen gerekirse, o zaman bu kediye kim bakacak? Valla biz bakmayız. Bırakırız sokağa. Ona göre.” gibi cümleler duyarsanız asla şaşırmayın. Hazırcevaplığınızdan ödün vermeden NASA’nın mükemmel evcil hayvan otelleri olduğundan falan bahsedin, artık orası da ailenizin hayal gücüyle ne kadar yarışabildiğinize kalmış. Kolaylıklar diliyoruz şimdiden.

11. Evcil hayvanınızdan asla sıkılmayacağınızı, onu yanınıza ömrünüzün büyük bir kısmını kaplayacak bir arkadaş olarak kabul ettiğinizi gösterin.

eve evcil hayvan almak
Bunun için de ailenize dilerlerse evcil hayvanı aldıktan sonra birkaç ayın deneme sürecine talip tutulabileceğine, bu süre içerisinde eğer aileniz gerekli özeni göstermediğinizi düşünüyorsa bu meseleyi tekrar tartışmaya hazır olduğunuzdan bahsedin.

12. Ev işlerine ufaktan yardım etmeye başlayın.

eve evcil hayvan almak
Çünkü rüşvet mantıklı miktarlarda tutulduğunda çok yararlıdır.

13. Derslerinize normalden daha fazla özen göstermeye başlayın.

eve evcil hayvan almak
Çünkü rüşvetler… Şaka şaka. Ders notlarınızın yükseldiğini gören aileniz tuttuğunuzu koparan ve azimli biri olduğunuzu görüp içten içe evcil hayvan meselesine daha fazla ısınacaktır. İyi notlarla açamayacağınız kapı yok, en azından söz konusu aileden bir şey istemek olunca.

14. En önemlisi, sabırlı olun. Bunun günde bin kere tekrarlamakla olmayacağını baştan kabul edin.

eve evcil hayvan almak
Bebek değilsiniz, bir şeyleri ağlamakla ya da üst üste aileniz o şeyi duymaktan bıkana kadar tekrar etmekle elde etmeyeceğinizi kabul etmelisiniz. Belki biraz zaman alacak, ama doğru hareket ederseniz, belki artık bir evcil hayvanınız olabilir 🙂

Sizin de varsa işe yarayan taktiklerinizi bekliyoruz!

Pinterest'de Paylaş