Bir Köpek ile Hayat Boyu Dostluk Kurmayı Düşünenlere 12 Altın Tavsiye

Bir Köpek ile Hayat Boyu Dostluk Kurmayı Düşünenlere 12 Altın Tavsiye

Köpekler ile aramızda kurmuş olduğumuz dostluk bağı çok eskilere dayanıyor olsa da, hala onlar hakkında bilmediğimiz pek çok şeyin olduğu da bir gerçektir. Ancak onların gerçekten neyi nasıl algıladığı ve nelere nasıl tepki verdiklerini anladığımızda, onlarla hayat boyu kuracağımız dostluğun adımlarını, daha sağlam bir şekilde atabiliriz. İşte gözlemlenmiş olan ve köpekler hakkında bilmediğimiz ya da yanlış bildiğimiz, önde gelen sorunlar ve tavsiyeler


Öncelikle bir köpek sahiplenme aşamasındayken sahipleneceğiniz cinsin özellikleri, sizin hayat şartlarınızla uyumlu olmalıdır. Şartlara uygunluk kolay adaptasyonu, uygunsuzluk ise sorunları beraberinde getirecektir
Köpek sahiplerinin genel yapısı, köpekler üzerinde sanılandan çok daha fazla etkilidir. Sinirlilik, üzgün olma durumu ve dengesiz enerji, onları da kötü etkiler. Bu yüzden köpek sahiplerinin enerjilerini dengeli tutmaları önemlidir.
Köpeğinize onu sevdiğinizi göstermenin yolu, ihtiyaçlarını doğru karşılamaktan geçer.
Köpeğinizin mutlu olması için düzgün beslenmesi, egzersiz yapması ve sizin de katıldığınız oyun zamanının olması, yeterli olacaktır.

Tabi bunları yaparken ona dokunarak sevgi aktarımında bulunmak ise her şeyin dört dörtlük olması için kullanılacak en basit ve etkili yoldur.

Köpeklere karşı istikrarlı olabilmek çok önemlidir. Bu onlara sizin güvenilir bir lider olduğunuz hissini vererek, kafalarının karışmasını engelleyecektir.
Fiziksel ve psikolojik enerji durumunuz, köpeklerini etkilemektedir. Yorgunsanız yorgun, huysuz iseniz huysu davranışlar gösterebilirler. Köpeğiniz ile birlikteyken mutlaka dengeli bir tavır sergilemelisiniz.
Onun fiziksel dayanıklılığı ve can sıkıntısını birlikte geçirmenin en iyi yolu olarak günlük yürüyüşler önemlidir. En az 45 dakika süren eğlenceli birliktelikler, bağlarınızın da güçlenmesini sağlar.
Ailecek bir köpeğin bakımını yürütmek önemlidir. Tutarlılık ile her aile bireyi köpeğin neyi yapacağı ve yapmayacağı konusunda aynı tavırları sergilemelidir. Bu sayede şanslı dostunuzun kafa karışıklığı önlenir.
Sevgi ve koruma gösterileri hakkında dikkatli olunmalıdır. Yanlış zamanda verilen sevgi alışkanlık haline gelebilir. Egzersiz, emre itaat gibi durumlarda sevgi vermek eğitimin en temel gerekliliğidir. Asla sevimli dostunuzu araba içerisinde yalnız bırakmayın. Limitleri zorlayabileceğiniz her ortamda yanınızda götürün. 
Ayrıca her tür yürüyüşte sürü lideri pozisyonunuzu kaybetmeyin. Bu onun size olan güveni için oldukça önemlidir.
Köpeklerin dünyayı takip yöntemi olarak; burunlarıyla koklamaları, gözleriyle izlemeleri söz konusudur.
İlk defa bir köpek ile bir araya geldiğinizde sizi koklamalarına izin verin dokunmayın ve göz temasından kaçının. Eğer yanınızda size ait bir köpek var ise bu durum daha da sarsıcı olabilir zira köpekler sahiplerini kıskanır.
Sağlığı konusunda çok endişe etmeyin ancak ırksal özelliklerini de yakından takip edin. Bazı köpek ırklarının genetiksel sağlın sorunları olabilmekte ve bu konudaki çözümler ise oldukça kolay.

Onu sevin sahiplenin; onun sizi sahiplenmesine izin verin, yeni doğmuş bebek gibi onunlayken onunla vakit geçirin. Bu tavır sayesinde size olan bağlılığı, hayat boyu devam eder ve köpekler, günümüzde insanların en iyi dostudur.Pinterest'de Paylaş