Köpeklerde Eğitim, Köpeklere Eğitim Nasıl Verilir?

Köpeklerde Eğitim, Köpeklere Eğitim Nasıl Verilir?

Köpeklerde eğitim, köpeğim nasıl verebilirim? Tüm sorularınızı bu içeriğimizde cevaplıyoruz.

Sevimlilikleri ile arkadaşlarımız haline gelen ve sempatik davranışları ile hayatımıza renk katan köpek dostlarımız için aile eğitim son derece önemlidir. Dostlarımıza vereceğimiz ev içi sosyalleştirme ve uyum eğitimi, dış mekan – iç mekan tuvalet eğitimi, temel ve ileri itaat eğitimi, alan koruma ve bodyguard eğitimleri ile tam olarak bir arkadaş haline gelecektir. Köpeklerde eğitim sizi tanıması ve kendisini size ait hissetmesi içinde çok önemli bir faktördür.

Köpeklerde eğitim nasıl verilir?

Köpeğinize vereceğiniz eğitim için köpeğinizin 3 aylık olması gereklidir. 3 aylıktan önceki dönemlerde öğrenme güçlüğü çeken köpeklere eğitim vermeniz yararlı olmaz. Köpeklere eğitim şu şekilde verilir:

1.

3 ile 6 aylık dönemler arasında ev içi sosyalleşme eğitimi verilmelidir. Bu eğitim için köpeğinize bazı kurallar koymalı, bu kurallara uyduğunda ödüllendirmelisiniz. Bu şekilde sosyalleşmesini sağlayacağınız köpeğinizi sizi küçüklüğünden itibaren tanımaya başlayacaktır.

Ev içi uyum eğitiminde köpeğinizin yaşayacağı alanı belirlemeli ve bu alanın dışına çıkmasına izin vermemelisiniz. Bu sayede yaşayacağı alanı tanıyacaktır.

2.

Ev içi tuvalet eğitimi vererek köpeğinizin evin her tarafına tuvaletini yapamayacağını öğretebilirsiniz. Bu eğitimi küçükken vermediğinizde çok geç kalmış olursunuz. Büyüyen köpeğiniz evin her tarafını tuvalet alanı olarak görecektir. Bunun için küçük bir tuvalet kabı alarak yaşam alanının belirli bir noktasına yerleştirmeli ve iç mekan tuvalet eğitimi vermelisiniz.

Köpeğinizi gezintiye çıkardığınızda da doğayı eviniz gibi görmeli ve tuvaletini her boşluğa yapmasını önlemelisiniz. Bunun için Köpeğinizi gezintiye çıkardığınızda tuvaletini kendi istediği alana değil sizin belirlediğiniz alana yapmasını sağlamalısınız. Köpekler için bırakılan tuvalet kabının olduğu alanları, ağaç diplerini tuvalet alanı olarak belirleyebilirsiniz. Sizin belirlediğiniz alana tuvaletini yapan köpeğiniz için minik bir ödül sistemi oluşturmak bu eğitimi verebilmenizi daha kolay hale getirecektir

3.

İlk 6 ve 9 ay eğitimi olarak da bilinen temel itaat eğitimi güçlü köpeklerde 5 aylıkken de verilebilir.  Burada verilecek eğitim köpeğinizin sizi dinlemesini sağlamak ve size itaat etmesine yardımcı olmaktır. Bu eğitimleri çeşitli videolar ile yapabilir veya yine ödül sistemi ile de gerçekleştirebilirsiniz. Otur komutu, koş komutu gibi komutları tekrarlayarak köpeğinizin komuta uymasını sağlayabilir, bu komutlara uyduğunda ise mama ile ödüllendirebilirsiniz. Köpekler akıllı hayvanlar oldukları için ödülü alacaklarını hissettikleri an sizi dinlemeye başlarlar.

İleri itaat eğitimi verirken köpeğinizin temel itaat eğitimini başarı ile tamamlamış olması gereklidir. Köpeğinizi serbest bıraktığınızda sizin komutlarınızı dinliyorsa ileri itaat eğitimine geçebilirsiniz. İleri itaat eğitiminde ödül sistemi olmayacağı için temel itaat eğitiminden uzun sürebilir. Köpeğinize yapmasını istediğiniz komutları sert bir şekilde vererek ödül vermeden yapmasını sağlamalısınız. Bu sayede köpeğiniz size tam olarak itaat edecek ve sizi dinlemeye başlayacaktır. Aksi durumda ödül olmadığını hissedeceği için sizi dinlemeyi bırakacaktır.

4.

Doğal alan uyum eğitimi: Köpeğinizi ev ortamından gezintiye çıkardığınızda doğaya karşı kendisini yabancı hissedecektir. Bu durumda yapılması gereken doğal uyum eğitimleri verilmesidir. Doğal uyum eğitiminde köpeğinizle birlikte doğa da yürüyüş yapmalı, doğayı tanımasını sağlamalısınız.  Bu sayede doğal hayat uyumu için köpeğinizi hazırlamış olacak ve doğa da gördüğü şeylerden ürkmesini önlemiş olursunuz.

Eğer köpeğinize alan koruma eğitimi verecekseniz kendi yaşam alanının tehlikede olduğunu hissettirmelisiniz. Bu sayede köpeğinizin alan korumasını ve sizi korumasını sağlayabilirsiniz.

5.

Köpeklere eğitim vermek için profesyonel köpek eğitim merkezlerinden destek alabilir veya kendiniz bu eğitimleri köpeğinize verebilirsiniz. Köpeğinize temel eğitimler olarak vereceğiniz bu eğitimler ile sadık, sizi koruyan ve sizi dinleyen bir arkadaşa sahip olabilir, sevginize ihtiyacı olan dostunuza yardım etmiş olursunuz.

Pinterest'de Paylaş