Kedinizin Depresyona Girdiğinin 12 Belirtisi

Kedinizin Depresyona Girdiğinin 12 Belirtisi

Evcil hayvanlar içinde insan duygularına ve hislerine en yakın canlı kedidir. Zaten tarihler boyunca birlikte evrimleştiğimiz bu canlı, bizimle bu derece güçlü bağlar kurabilmiş olmasaydı, aramızda yaşanan empati ve ortak hayatlar olmazdı. Öyle ki bizim mutluluğumuzla mutlu olan ve bizim üzüntümüzle üzülen bu canlılar, depresyona bile girebilmekteler. Kedimizin depresyonda olduğunu anlamamız ise onlara yardımcı olabilmemiz için ilk adımdır. İşte kedilerimizin depresyona girdiğinde anlamamızı sağlayacak belirtiler.

Kedilerde depresyon belirtilerinin başında kalabalık ortamlardan uzaklaşma ve tek başına kalma eğilimi gelmektedir.Eğer kedinizle yalnız yaşıyorsanız bunu çok daha kolay fark edebilirsiniz. Çünkü sizinle vakit geçirmeyerek, yalnız kalmak isteyecek ve gün boyu uyumayı tercih edecektir.
Bir diğer depresyon belirtisi de kedinizin normalin dışında ürkek ve korkak davranışlar sergilemesidir.
Genellikle taşınmalar sonrasında girilen depresyonun, tipik davranış şekli budur.
Eğer kediniz normalden çok daha fazla yalanıyor ya da tam tersi kendini hiç yalamıyorsa, bu da depresyon belirtisi olabilir.
Genellikle bu durumla birlikte evdeki eşyaları yalama eğilimi de gelişmektedir.
Kediniz bir sağlık problemi olmadığı halde mama yemiyor ve zayıflıyorsa ya da aşırı mama yiyip kusmaya başlamışsa, her iki durumda da muhtemelen depresyon yaşıyor olabilir.
Mevsimsel ve günlük tüy dökümü dışında aşırı tüy dökmeye başlayan kedimizin mutlaka bir problemi vardır.
Bu yetersiz ve yanlış beslenme sonucu olabileceği gibi depresyon yüzünden de yaşanabilir. Bu durumda kedinizin bir veteriner hekim kontrolünden geçmesi gereklidir.
Aslında normal davranışları dışında hareket etmeye başlayan kedilerin depresyona girmiş olma riski yüksektir.
Örneğin normalde sakin ve sevimli kediniz artık agresif ve saldırgan tavırlar sergiliyorsa, büyük ihtimalle depresyondadır.
Depresyona girmiş kedilerde, tuvalet alışkanlıklarında da bozukluklar görülebilmektedir.
Örneğin tuvaleti haricindeki yerlere pisliyor ve özellikle şahsi eşyaların üzerine işiyorsa, bu durumu kesinlikle ciddiye almalıyız.
Eğer kediniz genellikle kuytu ve saklanabileceği yerlerde zaman geçirmeye başlamışsa ve siz sık sık evin içinde onu arıyorsanız.Hatta sizin çağırmalarınıza yanıt bile vermiyorsa, bu da kedinizin depresyona girmiş olduğunun bir göstergesi olabilir.
Bir kedi hangi yaşta olursa olsun oyun oynamaktan hoşlanır.
Kedinizin uzun zamandır oyun oynamadığını ve mutsuz olduğunu görüyorsanız, bu bir depresyon belirtisi olabilir.
Kedilerimizin en büyük özelliklerinden biri mırlamalarıdır.

Onu sevdiğinizde artık mırlamıyor ve sevginize karşılık vermiyorsa, kedinizin depresyonda olduğunu düşünebilirsiniz.
Kediler sosyal ve meraklı canlılardır. Eğer bir kedi çevresinde olup bitenlere karşı kayıtsız kalıyorsa depresyona girmiş olma riski yüksektir.
Kedilerimizle aramızda olan duygu bağı, sanılandan çok daha güçlüdür.
Eğer siz depresyondaysanız ve sıkıntılı bir dönemden geçiyorsanız, muhtemelen bu durum kedinizi de etkiler ve bu dönemde onunda depresyona girmiş olması çok mümkündür.Pinterest'de Paylaş